2017 Playoff Information

Annapolis, MD – Listed below is the playoff format for the upcoming NCLL National Tournament. All Division I 1st Round Games and Division II Conference Championships will be held during the weekend of April 28-30 with all winning teams advancing to the Elite 8 at the United States Naval Academy in Annapolis, MD on May 6th and 7th.

CHAMPIONSHIP GUIDE & SCHEDULE

Saturday, May 6th & Sunday, May 7th

Click to download (PDF)

2017 National Tournament Team Guide

Click to download (PDF)

Chesapeake Conference at Stevenson — Sunday, April 30th

10:30am Game 1 UMBC vs. Stevenson
1:00pm Game 2 PSU-Berks vs. Catholic
3:00pm Game 3 Conference Championship

Keystone Conference at Kutztown — Saturday, April 29th

4:30pm Game 1 Kutztown vs. Millersville
6:00pm Game 2 Bloomsburg vs. Shippensburg
7:30pm Game 3 Sub-Conference Championship

Three Rivers Conference at IUP — Saturday, April 29th

12:00pm Game 4

IUP vs. Duquesne

1:00pm Game 5

Slippery Rock vs. Edinboro

2:00pm Game 6 Sub-Conference Championship

Keystone Conference at Bloomsburg — Sunday, April 30th

2:30pm Winner of Game 3 vs. Winner of Game 6 Conference Championship

Midwest Conference at Kent State — Saturday, April 29th

12:00pm Game 1 Kent State vs. Cleveland State
2:00pm Game 2 BGSU vs. PSU-Altoona
4:00pm Game 3 Conference Championship

Blue Ridge & Tidewater Conference at High Point — Sunday, April 30th

2:00pm Game 1 High Point vs. Virginia Commonwealth
3:30pm Game 2 Loser of Game 1 vs. Lynchburg
5:00pm Game 3 Winner of Game 1 vs. Lynchburg

Empire Conference at RIT — Saturday, April 29th

2:30pm Game 1 RIT vs. Binghamton
3:45pm Game 2 Ithaca vs. Niagara
5:15pm Game 3 Conference Championship

Midwest South Conference at Louisville — Saturday, April 29th

3:00pm Conference Championship Louisville vs. Akron

Liberty Conference at West Chester — Saturday, April 29th

11:00am Game 1 West Chester vs. Rowan
1:00pm Game 2 St. Joseph’s vs. Williamson Trade
3:00pm Game 3 Conference Championship

NY Metro/New England Conference at SUNY-New Paltz — Sunday, April 30th

11:00am Game 1 New Paltz vs. Columbia
12:00pm Game 2 Montclair vs. Monmouth
1:00pm Game 3 Stevens vs. Game 1 Winner
2:00pm Game 4

UMASS B vs. Game 2 Winner

3:00pm Game 5

Quinnipiac vs. Game 3 Winner

4:00pm Game 6

Game 4 Winner vs. Game 5 Winner

Division 1 Playoffs

DIVISION I
1st Round
BYE #1 Penn State
BYE #2 Maryland
(Michigan Advances) Michigan vs. Ohio State
(Albany Advances) Syracuse vs. Albany
Sunday, April 30th 5:00pm UMass-Amherst at Hofstra
Sunday, April 30th 10:00am Loyola at Towson
Sunday, April 30th 4:00pm Temple at Navy
Sunday, April 30th 2:00pm James Madison at Virigina

NATIONAL TOURNAMENT

National Tournament hosted May 6th & 7th at Navy

Saturday, May 6th — Elite Eight
9:00am Division II Elite Eight Division II Elite Eight
TBD vs. TBD TBD vs. TBD
11:00pm Division II Elite Eight Division II Elite Eight
TBD vs. TBD TBD vs. TBD
1:00pm Division I Elite Eight Division I Elite Eight
#2 Maryland vs. Albany #3 Towson vs. Hofstra
3:00pm Division I Elite Eight Division I Elite Eight
#1 Penn State vs. Michigan #4 Navy vs. James Madison
Saturday, May 6th — Final Four
5:00pm Division II Final Four Division II Final Four
7:00pm Division I Final Four Division I Final Four
Sunday, May 7th — National Championship
11:00am Division II National Championship
1:00pm Division I National Championship